LOADING...
کاپیتان
23 ژوئن

اصول کار گروهی یا تیمی

اصول کار گروهی یا تیمی

سازماندهی ،برنامه ریزی وهماهنگ سازی برای هر فرد خصوصا سرپرستان و مدیران درحداعلای خود لازم است .در مديريت به دنبال انتخاب افراد مناسب برای نقش‌های مختلف سازمان هستيم؛ هماهنگ‌سازی مناسب بخش‌ها و كاركنان سازمان عامل مهمی در موفقيت آن است؛  اولويت‌بندی اقدامات هم برای رسيدن به سرمنزل مقصود سازمان ضروری است و دست‌آخر، مديری موفق است كه بتواند ايده‌ها و آرمان‌های خود را برای كاركنانش به ‌خوبی تبيين كند و آن‌ها را در راه ايفای هر چه بهتر وظايفشان راهبر و هادی باشد.

 

 

هفده اصل کار تیمی از نظر جان ماکسول

 

اصل 1 – اعضا و گروه سازگار و انعطاف پذیرند

آنها آموختن را دوست دارند، – احساس امنیت می کنند، خلاق بوده و هنگام دشواری ها راهکاری می یابند، خدمت به دیگران را دوست دارند.

اصل 2 – اعضا همدست و همدل و هم داستانند

چهار تحول باید رخ دهد تا همکاری اعضای تیم توام با همدلی شود؛

– تحولی در برداشت و بینش– ایجاد نگرش نوین– تغییر کانون توجه

– اندیشیدن به نتیجه

اصل 3 – اعضا متعهد و تعهد پذیرند

 

اصل 4 – اعضا  با هم ارتباط برقرار می کنند

– اعضای تیم با پیشرفت کار تفاهم بیشتری پیدا می کنند.که نتیجه آن همکاری هم بیشتر به همراه دارد.

اصل 5 – اعضا ، لایق و با کفایت هستند

آنان تعالی طلب بوده – کار را به اتمام می رسانند چون به جزئیات کار اهمیت می دهند.

اصل 6 – اعضا برای همدیگر قابل اعتماد هستند

زیرا انگیزه های اصلی آنان یکی است ، احساس مسئولیت ، فکر کردن ، هوشیاری ، پایداری و استقامت در کار دارند.

 

اصل 7 – اعضا انضباط دارند

آنان در چندین مورد منظبط هستند: انضباط اندیشیدن – انضباط احساسات و عواطف – انضباط در اقدام و عمل

 

اصل 8 – یاران ، تیم را به بالا و راه رشد تیم شان را باز می کنند.

چون:– گروه قدر و ارزش کار و پروژه  خود را درک کرده اند.به ارزش های تیمی را ارج می نهند. همدیگر را نمی کوبند. احترام به دیگران را احترام به خود می دانند.

اصل 9 – اعضا نسبت به کار گروهی مشتاق هستند

 

اصل 10 – قصد و هدفی متناسب و یکسان دارند

– هدفی برمی گزینند که ارزش صرف عمر داشته باشد. ضعف ها و قوت های خود را می شناسند. مسئولیت های خود را اولویت بندی می کنند. یاد می گیرند که بتوانند نه بگویند.

 

اصل 11 –  برای خود رسالت مشخصی قائل هستند

– از ویژگی های یک تیم موفق آن است که اعضای آن در راستای رسالت مشخصی در تلاش هستند.

– این رسالت ( ماموریت ) مشخص ، می تواند در راستای اهداف کل گروه باشد یا در جهتی دیگر باشد که از جمله وظایف مدیران گروه همسو نمودن این ماموریت ها با اهداف گروه و بهره گیری مثبت از آنهاست.

 

اصل 12 –   آماده و مهیای فعالیت هستند

 در انجام وظایف خود سستی و کاهلی را فراموش کرده و با از خود گذشتگی به دنبال نتایج مثبت و هدف هستند.

 

اصل 13 –  در پی ارتقا و تعالی خویش هستند

 باتعالی بودن تک تک اعضا  تیم را متعالی می کنند.و اعضای غیر متعالی را دور می کنند

 

اصل 14 –  برای حل مشکلات تلاش می کنند

– گروه مشکلات را به درستی شناخته اند و آن را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و با خلاقیت و پشتکار برای حل مشکلات اقدام می کنند.

 

اصل 15 –   پیگیر و مقاوم هستند

 

اصل ۱۶: با یکدیگر می جوشند و مانند زنجیر به همدیگر پیوسته اند.

 

اصل ۱۷:یاران تیم از خود گذشته اند.جایی که تیم باشد منی در کار نیست.برای این منظور:

بخشنده و گشاده دست باشید-سیاست باز نیستمند چون وفادارند.

 

منبع : نگاهی به یک کتاب ماهنامه تدبیر

مدیریت تیمی و ابزارهای مدیریت تیم

۱. محول کردن کارها

یک مدیر موفق آن قدر فروتن هست که بداند نمی‌تواند همه‌ی کارها را خودش انجام دهد، و نیاز دارد به اعضای تیمش اعتماد کند تا بتواند وظیفه‌ها را به شخص مناسب محول کند. او همچنین به ارزش همکاری تیمی واقف است و می‌داند که حاصل کار تمام اعضای تیم از مجموع خروجی هر عضوی که به صورت جداگانه از دیگران کار می‌کند، بسیار بهتر است.

همراه با «محول کردن»، ابزار مدیریت گروهی‌ای که مدیر می‌تواند به کار بگیرد، «منشورِ تیم» است. می‌توانید جزئیات پروژه را در این منشور فهرست کنید؛ از جمله هدف پروژه، و اینکه تیم چگونه آن را به دست خواهد آورد. با مهارت‌ها و تخصص هر یک از اعضای گروه آشنا شوید تا بتوانید وظایف را به درستی محول کنید.

۲. انگیزه

ضروری است یاد بگیرید چگونه می‌توانید در تیم خود انگیزه ایجاد کنید.  برای این کار، به شیوه‌ای مثبت به اعضا نزدیک شوید. مطمئن باشید همه‌ی آن‌ها مهارت‌های لازم برای انجام شغلشان را دارا هستند. آن‌ها برای اینکه باور کنند می‌توانند کارشان را به بهترین شکل به انجام برسانند، تنها به دلگرمی، تصدیق و یادآوری شما نیازمندند.

۳. توسعه مهارت‌ها

هر یک از اعضای تیم، زمینه و پیشینه‌ی متنوعی دارند. بنابراین سطح‌های متفاوتی از مهارت‌ها در مراتبِ شغلی متفاوت داشته‌اند. این مسئولیتِ مدیر پروژه‌ی تیم است که مهارت‌های آن‌ها را با اختصاص دادن وظایفی که برای آن‌ها چالش‌برانگیز باشد و ضمنا این فرصت را به آن‌ها بدهد که بر مهارتشان مسلط گردند، توسعه ببخشد.

بازخوردهای منظم و سازنده می‌تواند به اعضای تیم کمک کند که مهارت‌هایشان را بهبود دهند.

۴. ارتباط داشتن

برقرار کردن رابطه، یکی از مهمترین مهارت‌های ضروری است که مدیر پروژه باید بیاموزد. او نه تنها با اعضای تیمش، که با اشخاص خارج از پروژه نیز باید ارتباط موثری داشته باشد.

هر از گاهی لازم است با اعضای تیمتان قرار ملاقات ترتیب دهید. باید بدانید چگونه جلسه‌های مفید و ثمربخش برگزار کنید. برای این کار باید قادر باشید جلسه‌های بارش فکری (brainstorming) را مدیریت کنید و مهارت‌ تسهیل‌گری (facilitating) داشته باشید. همچنین نیاز است که وقتی لازم شد، شنونده‌ای فعال باشید.

۵. مدیریت نظم تیم

مدیریت نظم بین اعضای تیم، مهارت مدیریتِ تیمی دیگری است که نباید بدیهی انگاشته شود. از آنجایی که هر عضو باورها، نگرش‌ها و عادت‌های خود را دارد که با بقیه سازگار نیست، گهگاهی مناقشه‌هایی بروز می‌کند.

برای مدیریت کردن این مشکلات، تمام اطلاعاتی که در مورد آن موقعیت نیاز است، جمع‌آوری کنید. سپس تصمیم بگیرید که در مورد موضوع، باید چه کنید و بعد دست به اقدام بزنید. هرگز نگذارید که اعضای تیم با احساس تلخی و خشم از بقیه تیم، جدا بیافتند.

نظرات شما برایمان بسیار مهم است

 

 

Leave A Comment