30 تیر 1400 در تیم و گروه

مدیریت گروهی و ابزارهای مدیریت گروه

کاپیتان عبدالله حیدری زفره

مدیریت تیمی ابزارهای مدیریت تیم

۱. محول کردن کارها

یک مدیر موفق آن قدر فروتن هست که بداند نمی‌تواند همه‌ی کارها را خودش انجام دهد، و نیاز دارد به اعضای تیمش اعتماد کند تا بتواند وظیفه‌ها را به شخص مناسب محول کند. او همچنین به ارزش همکاری تیمی واقف است و می‌داند که حاصل کار تمام اعضای تیم از مجموع خروجی هر عضوی که به صورت جداگانه از دیگران کار می‌کند، بسیار بهتر است.

همراه با «محول کردن»، ابزار مدیریت گروهی‌ای که مدیر می‌تواند به کار بگیرد، «منشورِ تیم» است. می‌توانید جزئیات پروژه را در این منشور فهرست کنید؛ از جمله هدف پروژه، و اینکه تیم چگونه آن را به دست خواهد آورد. با مهارت‌ها و تخصص هر یک از اعضای گروه آشنا شوید تا بتوانید وظایف را به درستی محول کنید.

۲. انگیزه

ضروری است یاد بگیرید چگونه می‌توانید در تیم خود انگیزه ایجاد کنید.  برای این کار، به شیوه‌ای مثبت به اعضا نزدیک شوید. مطمئن باشید همه‌ی آن‌ها مهارت‌های لازم برای انجام شغلشان را دارا هستند. آن‌ها برای اینکه باور کنند می‌توانند کارشان را به بهترین شکل به انجام برسانند، تنها به دلگرمی، تصدیق و یادآوری شما نیازمندند.

۳. توسعه مهارت‌ها

هر یک از اعضای تیم، زمینه و پیشینه‌ی متنوعی دارند. بنابراین سطح‌های متفاوتی از مهارت‌ها در مراتبِ شغلی متفاوت داشته‌اند. این مسئولیتِ مدیر پروژه‌ی تیم است که مهارت‌های آن‌ها را با اختصاص دادن وظایفی که برای آن‌ها چالش‌برانگیز باشد و ضمنا این فرصت را به آن‌ها بدهد که بر مهارتشان مسلط گردند، توسعه ببخشد.

بازخوردهای منظم و سازنده می‌تواند به اعضای تیم کمک کند که مهارت‌هایشان را بهبود دهند.

۴. ارتباط داشتن

برقرار کردن رابطه، یکی از مهمترین مهارت‌های ضروری است که مدیر پروژه باید بیاموزد. او نه تنها با اعضای تیمش، که با اشخاص خارج از پروژه نیز باید ارتباط موثری داشته باشد.

هر از گاهی لازم است با اعضای تیمتان قرار ملاقات ترتیب دهید. باید بدانید چگونه جلسه‌های مفید و ثمربخش برگزار کنید. برای این کار باید قادر باشید جلسه‌های بارش فکری (brainstorming) را مدیریت کنید و مهارت‌ تسهیل‌گری (facilitating) داشته باشید. همچنین نیاز است که وقتی لازم شد، شنونده‌ای فعال باشید.

۵. مدیریت نظم تیم

مدیریت نظم بین اعضای تیم، مهارت مدیریتِ تیمی دیگری است که نباید بدیهی انگاشته شود. از آنجایی که هر عضو باورها، نگرش‌ها و عادت‌های خود را دارد که با بقیه سازگار نیست، گهگاهی مناقشه‌هایی بروز می‌کند.

برای مدیریت کردن این مشکلات، تمام اطلاعاتی که در مورد آن موقعیت نیاز است، جمع‌آوری کنید. سپس تصمیم بگیرید که در مورد موضوع، باید چه کنید و بعد دست به اقدام بزنید. هرگز نگذارید که اعضای تیم با احساس تلخی و خشم از بقیه تیم، جدا بیافتند.

Avatar

 
بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مرور این وب سایت، با قوانین و مقررات ما موافقت می کنید.
موافقم