16 بهمن 1401 در منابع انسانی

نکاتی براي مديريت موفق

فقط ديگران براي شما كار نميكنند شما هم براي آنها كار ميكنيد

همه ما بدون شك بايد مدير خوبي باشيم تا بتوانيم با زندگي كنار بياييم. مديريت نياز هميشگي همه ماست و ممكن است در كار، جامعه، خانواده يا هرجاي ديگري اعمال شود. به طور حتم همگي در زندگي با مديران خوب و بد برخورد داشته ايم و مديران فوق العاده اي نيز ديده ايم،اما سؤال اينجاست كه چه چيزي موجب اين برتري شده است؟ مديران موفق چه ميدانند كه بقيه نمي دانند؟ از همه مهمتر اينك ما از موفقيت آنان چه بهره اي مي بريم؟ هيچ كس از مادر، يك مدير موفق زاده نشده است. رسيدن به نتايج عالي نيازمند يادگيري و تمرين است. اگر شما هم مي خواهيد از مديريت خوبي برخوردار شويد از همين امروز نكات زير را به كار ببنديد

1.     با چشم هاي باز به پديده هاي اطرافتان نگاه كنيد. هلن كلر ميگويد:موثر ترين افراد جهان ،افرادي هستند كه دامنه ديد وسيعي دارند. بينش وسيع به انسان كمك ميكند تا افكار انرژي خود را متمركز رسيدن به هدف كند. يك بينش صحيح ما را در راهي كه انتخاب كرده‌ايم هدايت ميكند.

2.    هميشه ايده آل هايتان را در ذهن داشته باشيد. به ياد داشته باشيد كه حركت جهان هميشه به دست كمال است.وقتي شما با دوستي و صداقت حركت كنيد،ارزش هاي خوب و قوانين اخلاقي شما را در رسيدن به اهداف و تحقق به تصميمات كمك ميكنند و اين ارزش ها و قوانين همان ويژگي هاي كمال هستند.

3.   حركت كنيد. عمل كرد بهتر از خوب حرف زدن است. پس با توجه به راه و تصميم خود حركت كنيد. براي خود الگويي در نظر بگيريد. مردم به خاطر آن چيزي كه هستيد به شما احترام ميگذارند، اما به دليل آنچه ميكنيد به شما اعتماد مي كنند. همه ما به نوعي مدير هستيم ،پس بايد در جهت درست عمل و حركت كنيم.

4.   اعتماد به نفس خود را تقويت كنيد. هر آنچه برايمان پيش آمده يا پيش خواهد آمد ،ريشه در درون ما دارد. مديران خوب، نقاط قوت ود را شناخته اندو از نقاط ضعف خود نيز آگاهي دارند،اما نكت مم اين است كه ما بايد بدانيمچه چيزي درون خود داريم و ارزش آن را بدانيم.بايد بدانيم چگونه از حداكثر توانايي ها و قابليت هاي خود استفاده كنيم تا با تحمل كمترين فشار،بهترين نتيجه را بگيريم.

5.    عاقلانه سرمايه گذاري كنيد. همه ما در خصوص نقش فرصت هاي طلايي در موفقيت، ميدانيم براي دستيابي به آنچه داريم، مسائل زيادي به ما كمك كرده اند، درضمن حركت در يك گروه پويا نيز موهبت است، اما آنچه هنوز قدر آن را نمي دانيم، ارزش زمان، انرژي و تلاشي است كه براي رسيدن به كمال در اختيار داريم. صرف نظر از موقعيت، بايد  عاقلانه بنديشيم و بهترين كار ممكن را انجام دهيم.و براي اين كار بايد از راه درست انجام دهيم. گاهي اوقات تاثير شما بر محيط اطراف و ديگرا ن بيش تر از حد تصورتان است، پس به ارزش و اهميت تلاش ، زمان انرژي خود آگاه باشيدو بهترين استفاده از آن را بكنيدتا همواره از زندگي لذت ببريد

6.    احساسات خود را كنترل كنيد. از دست دان شوق و اشتياق به معني شكست است.گاهي اوقات كار صحيح موجب افزايش دشمن نيز ميشود. پس بايد خود را براي آن آماده كنيد.هميشه افرادي كه موافق با شما نيستند و از اعمال و رفتار شما رضايت ندارند. در مقابل، افرادي نيز هستند حامي شما بوده و ارزش تلاش هايتان را مي دانند. پس اين مهم است كه هميشه با انتخاب راه صحيح در جهت مثبت گام برداريد، در اين صورت مخالفان با شما مخالف نيستند،بلكه با راه و روش انتخابي شما مخالفت دارند. پس با اطمينان به راه خود ادامه مي دهيد و مايوس نم شويد.

7.   عاشق آموختن شويد. جهان با چنان سرعتي تغيير مي كند كه دانش ديروز كهنه است و شما براي موفقيت در مديريت بايد مرتب در حال يادگيري باشيد تا از هر نظر پيشرفت كنيد.

8.   متواضع باشيد. هرگز از افراد نخواهيد كاري را كه دوست ندارند انجام دهند. سعي كنيد كارهايتان را خودتان انجام دهيد. هرچه توقع شما از ديگران كمتر باشد و فروتني بيشتري داشته باشيد مردم بيشتر به طرف شما جذب مي شوند.

9.     با وفا باشيد. يك مدير خوب فردي نيست كه مايل به كنترل ديگران باشد بلكه با ابراز محبت به ديگران، انگيزه تعهد در آنان قوي مي كند. تصور نكنيد ديگران براي شما كار مي كنند بلكه شما بايد به ديگران خدمت كنيد.بدين ترتيب ديگران به شما باوفا خواهند ماند و تقويت ارتباطات، ديگران نيز شما را محترم شمرده و سعي مي كنند كار خود را خوب انجام دهند.

10. به توانايي خود ايمان داشته باشيد. به اينكه خداوند انسان را توانا آفريده است. اين يك اصل است كه اگر شما بهترينها را بپذيريد، به آن مي رسيد،به هر چيزي اعتقاد داشته باشيد، همان مي شود. پس به خود اعتقاد داشته باشيد، وقتي بدانيد مي توانيد، مطمئن باشيد كه مي توانيد. در جهت مثبت گام برداريد، در اين صورت مخالفان با شما مخالف نيستند، بلكه با راه و روش انتخابي شما مخالفت دارند. پس با اطمينان به راه خود ادامه مي دهيد و مايوس نمي شويد

نوشته ولي الله رضايي
Avatarبدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مرور این وب سایت، با قوانین و مقررات ما موافقت می کنید.
موافقم