25 دی 1401 در اهداف

اهداف و مدیریت هدف

کاپیتان عبدالله حیدری زفره

هدف چیست؟

هدف به چه معنا است؟ هنگامی که در اینترنت و یا به دنبال معنی واژگانی  هدف در کتاب های لغات بگردید. با این معنای روبرو می شوید. هدف برابر است با هر چیز بلند و برافراشته از بنا – ریگ توده و کوه و پشته و مانند آن  لغت نامه دهخدا .

هدف در لغت، به معنای (نشانه) و (غرض) است .اما در اصطلاح  موردی است که فرد قبل از عمل آن را در مدنظر می گیرد و همه نیرو، توان، امکانات موجود خود را بکار میگیرد تا به آن چیز دست پیدا کند.

شخصی که یک هدف در زندگی خود انتخاب می کند. یک برنامه تعیین در سیستم زندگیش واقع می شود.و برای رسیدن به آن باید  برنامه ریزی نماید.که خود برنامه ریزی خود شامل بسیاری مطالب و مقاله می باشد.

ارزش هدف در زندگی فردی 

داشتن یک هدف به انسان افزایش قدرت تمرکز است. چون فردی که هدفی برای خود انتخاب کرده هر لحظه و هر زمان پیوسته متمرکز بر روی هدفش است و همه شنیده ها و دیدنی ها را در تفکر خود ادقام و تحلیل می نماید.

محاسن هدف

 1. هدف داشتن به شما قدرت تمرکز می دهد.
 2. هدف داشتن به شما اجازه می دهد که پیشرفت تان را با سنجشاندازه بگیرید.
 3. هدف داشتن حواس شما را به سمت یک مسیر جذب می کند.
 4. هدف داشتن به شما کمک می کند که کارها را به تعویق نندازید.
 5. هدف داشتن به شما انگیزه می دهد.

آدم هایی که از نیروی هدف داشتن آگاه نیستند و هدفی برای خود انتخاب نکرده اند حال روز و زندگی آنها بصورت عادی و تکراری است و افرادی قانع هستند مرحوم سرهنگ خلبان فیروز صمد زاده در سخنرانی ها و کلاس های آموزشی به دانشجویان می گفت: روزی که انسان قانع شد روز مرگش است.

آدم هایی که هدفی برای خود در زندگی ندارند و با  بی برنامه و سر در گمند مانند برگی خشک که در پاییز با هر بادی به این سو و آن سو در حرکت هستند .به هر سو می روند .هر کسی به آنها هر پیشنهادی می دهند می پذیرند و با او همسو می شوند. این افراد هیچ وقت آغاز کننده یک کار نیستند و چون بدون هدفند کاری را به اتمام نرسانده چون از یک شاخه به شاخه دیگر می پرند و به هیچ جایگاهی یا چیزی در زندگی نمی رسند.

در افراد بی هدف مسائل زیر مشهود است

 1. از دانش کافی برخوردار نیستند.
 2. کمبود اعتماد به نفس و به دیگران را دارند.
 3. مقلد هستند.شادی و خوشحالی دیگران همیشه مد نظرشان است نه خودشان
 4. آنان از مزایای هدف داشتن بی خبر هستند.
 5. افراد با مهارت هدف گذاری آشنا نیستند.
 6. افراد از اینکه هدف گذاری کنند می ترسند.
 7. افراد چون اعتماد به نفس ندارند و باور خرابی به خودشان دارند می ترسد هدف گذاری کنند اما به هدف نرسند و همگان به آنها بخندند.

تعیین هدف و یا  هدف گذاری 

همه مادر طول عمر پر فراز و نشیب خود با کارها، تصمیمات و انتخاب های متفاوتی رو به رو می شوند. داشتن هدف، هدف گذاری و تعیین هدف در تمامی این امور می تواند در کاهش زمان و رسیدن به ان آمال و ارزوها را تسریح و قطعی نماید.

انسان موجودی است دارای نیروی های عقل،اراده و پشتکار و همیشه بدنبال برتریت و رسیده به آرزوهایش هست.تکنولوژی و اختراعات امروزی حاصل تمامی نیروهای موصوف به همراه هدف بوده است.دلیل اینکه برخی از ما از زندگی رضایت کافی نداریم شاید از نکته اساسی آن عدم هدف و آموزش بوده مانند دانش آموزی که می خواهد یک معلم شود و آموزش درس خواندن را ندارد.

مزیت هدف گذاری یا تعیین هدف

 تفاوت بین هدف و سیستم

تفاوتی بین یک هدف و یک سیستم از نظر آقای جیمز کلیر ؟

–اگر شما یک دانش آموز،دانشجو و یا دانش پژوه هستید هدف شما گرفتن مدرک است. ولی سیستم شما آن تمرینهایی است که هر روز به تیمتان می دهید.

اگر شما یک کارآفرین هستید٬ هدف شما راه اندازی یک تجارت موفق است. ولی سیستم شما همان فرآیندهایی است که برای فروش و بازاریابی٬ ارسال کالا و عملیات تولید مورد استفاده قرار می دهید.

– اگر شما یک مربی هستید٬ هدف شما قهرمانی در لیگ است. ولی سیستم شما آن تمرینهایی است که هر روز به تیمتان می دهید.

– اگر شما یک نویسنده هستید٬ هدف شما نوشتن کتاب است. ولی سیستم شما همان ساعات مشخصی است که برای نوشتن در هفته تان می گنجانید.

– اگر شما یک دونده هستید٬ هدف شما شرکت در ماراتن است. ولی سیستم شما برنامه ی تمرینی ماهیانه تان است.

حالا نوبت به پرسش جالب تر می رسد:

«اگر هدف هایتان را کناری بگذارید و تنها روی سیستم هایتان تمرکز کنید٬ آیا کماکان نتایج مثبتی را مشاهده خواهید کرد یا نه؟

تصور کنید زمانی که هدف شما یادگیری زبان است مسیر حرکت شما مشخص می شود. یعنی ثبت نام در کلاس زبان. اما زمانی که هدفی نباشد، نقشه ای هم نیست و مسیری هم نیست.

برای مثال اگر شما مربی تیم والیبال مدرسه باشید و به جای توجه به هدف تان یعنی قهرمانی در مسابقات٬‌ تمرکز خودتان را روی کاری که تیم در تمرینات روزانه انجام می دهد بگذارید آیا نتایج حاصله مثبت یا منفی خواهند بود؟ من فکر می کنم پاسخ مثبت است. اما اجازه دهید سه دلیل بیاورم که چرا باید به جای اهداف روی سیستم ها تمرکز کنید.

وقتی که فرد یک هدف هرچند کوچک در زندگی دارد و کار و زمانش را صرف دست یافتن به آن می کند احساس رضایت بیشتری در او به وجود می اید.

چرا که احساس مفید واقع شدن، اینکه برای خودتان کار مفیدی انجام دهید رضایت از زندگی را افزایش می دهد.    

اما مزیت دیگر هدف داشتن مسیر حرکت افراد را روشن می کند. به عبارتی اهداف مثل نقشه هایی هستند که مسیر فعالیت ها و اقدامات شما را تعیین می کنند. زمانی که ما هدفی را تعیین می کنیم راه مشخص شده و در یک مسیر معین قدم می گذاریم و نتیجه را میبینیم..

نتیجه این می شود که فرد فقط روزهای زندگیش را می گذراند و هیچ شغل، درآمد، دارایی مادی و دیگر مواردی ندارد. چرا که اگر هدفی نباشد مسیری نیست و اگر مسیری نباشد حرکت و اقدامی هم نخواهد بود.

شخص بی هدف همچون کسی است که تیری را در تاریکی رها می کند و صدالبته که این تیر به هدف اصابت نخواهد کرد. بنابراین اهمیت هدف گذاری کاملا آشکار می شود.

روش صحیح هدف گذاری 

با هدف گذاری ، نه تنها به اهداف خود می رسیم بلکه کمک شده که از نظر شخصیتی رشد بیشتری داشته باشیم. در نهایت از زندگی بهتری برخوردار شده و به رضایتمندی از خود و زندگیمان برسیم.

در روش صحیح هدف گذاری

 ابتدا باید اهداف خود را بشناسیم. سپس با توجه به  امکانات، توانایی ، استعداد و خواسته هایی که از خود و زندگی داریم مسیر رسیدن به هدف را شناسایی کرده ، توسط برنامه و نقشه مسیری که به سوی اهداف خود گام بر داشته و هر لحظه پیشرفت گام بگام خود را زیر نظر داشته و مطمعن باشیم از مسیر منحرف نشویم .

بنابراین در ابتدا باید به دقت تمرکز کنیم و درک کنیم که از خود چه انتظاری داریم و در زندگی به چه چیزهایی دست پیدا بکنیم. سپس با یاداشت برداری به نوشتن اهداف خود می پردازیم هر آنچه که به هنگام رسیدن به آنها باعث شور و شادی در ما شود.

آموزش روش صحیح هدف گذاری

 • ارزیابی خود و ارزش ها

مهم ترین گام  اول ما  باید به ارزیابی خودمان بپردازیم و به شناسایی مجموعه باورهایمان که ارزش ها ی ما را می سازند . مجموع این دو به ما کمک کرده تا اهداف درستی را برای خود انتخاب کنیم. ما در ارزیابی خودمان متوجه می شویم که چه توانایی ها و استعدادهایی داریم و  نیز چه چیرهایی برایمان ارزش دارد. در نتیجه آنها را در لیست اهداف خود می نویسیم. این اهداف بایستی بطور کاملا روشن و واضح نوشته شوند.

وقتی شما شروع به نوشتن اهداف خود می کنید آن هم به صورت شفاف مثلاً می گویید تا 2 سال آینده می خواهم خودرویی خریداری بکنم .به خود این پیام را می دهید که من آماده ام و قصد دارم به این هدفم برسم همه کائنات دست به دست هم می دهند و به شما کمک می کنند تا به هدف خود برسید پس نگران نباشید. آنگاه به نگارش هدف خود بپردازید با توجه به ارزش ها و توانایی های خود آنها به صورت هدف در بیاورید و اولویت بندی بکنید.

شروع به نوشتن کنید. تا از بین آنچه رویای شما بوده به شناخت اهداف خود برسید و برای آن برنامه ریزی مدونی طراحی کنید.هیچ نگران نباشید اجازه دهید هر آنچه دوست دارید باشید یا داشته باشید را تجسم کنید. پس از پایان تجسم، و هرچه را که از رویاهای خود مهم و دست یافتی می دانید بنویسید و آن ها را به عنوان اهداف خود قرار بدهید پس از اولویت بندی این اهداف شروع به روش صحیح هدف گذاری کنید و طرح و برنامه ای دقیق برای رسیدن به آنها تعیین کنید.

 

اهداف ما باید چه ویژگی داشته باشد ؟

 • مشخص باشد. هدف باید کاملاً مشخص باشد نباید مبهم باشد.
 • قابل اندازه گیری و سنجش باشد. یعنی هدف شما قابل سنجش باشد و در هر لحظه مقدار  سرعت پیشرفت مشخص و تعیین می نماید.
 • دست یابی باشد. هدف انتخاب  ما کردیم در دنیای واقعی اکنونی وجود داشته باشد.
 • واقعی باشد برای روش صحیح هدف گذاری ، هدف با عقل و منطق هم خوانی داشته باشد و به طور واقع بینانه، به واقعیت تبدیل شود و باید این را در نظر گرفت که آنرا بتوان با صرف انرژی و زمان به واقعیت تبدیل کنیم.
 • قابل زمان بندی باشد در روش صحیح هدف گذاری هر هدفی باید یک برنامه زمانی داشته باشد. شما باید یک جدول برنامه ریزی داشته باشید که آغاز و پایانی داشته باشد هر هدفی که برای آن زمان پایانی تعیین نکنیم آن هدف هیچگاه به نتیجه نمی رسد بنا براین همین حالا دست بکار شوید.
Avatarبدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مرور این وب سایت، با قوانین و مقررات ما موافقت می کنید.
موافقم