18 بهمن 1401 در لباس و پوشش

لباس مناسب رسمی

کاپیتان عبدالله حیدری زفره

ظاهر شما بیشترین تاثیر را در ارتباطات حضوری دارد. در این بین نوع پوشش شما اثرات ویژه ای را روی مخاطب می گذارد. تصور کنید فردی را با لباس اسپورت و ظاهری به هم ریخته به شما معرفی کنند و بگویند که ایشان یک فرد حرفه ای در بازاریابی و فروش هستند.
قطعا پوشش مناسب شما در برابر مشتریان و یا مخاطبین محترمتان تاثیرات فراوان و شگرفی بر آنان دارد که نمی توان اط آن گذشت و یا اذعان کرد.بنابراین توجه به ظاهر مناسب در آداب معاشرت حرفه ای کسب و کار، بسیار حایز اهمیت است.
متاسفانه بسیاری از مردم هنوز در انتخاب نوع پوشش در اماکن مختلف به خصوص کسب و کار دچار سردرگمی و کمبود اطلاعات هستند. ارزان ترین و یا بدترین لباس ها را سرکار می پوشند. با کفش های راحتی یا کفش های اسپورت مثل کتانی سر و کار می روند. در اینجا می کوشیم تا استاندارد پوشش در محیط های کاری را معرفی کنیم.

 از کفش شروع می کنیم.

اولین فاکتوری که معمولا به آن توجه زیادی در محیط کار نمی شود. سازمان های زیادی هستند که به لباس فرم در محل کار فکر کرده اند ولی برای کفش پرسنل خود هیچ گونه برنامه ای ندارند.کفش رسمی برای آقایان باید چرمی از نوع بند دار، نوک گرد و جلو بسته دارای پاشنه سه سانت باشد. برای خانم ها هم کفش چرمی جلو بسته دارای پاشنه چهار تا هفت سانت توصیه می شود.البته بسیاری از خانم ها یا مدیران شان ممکن است به صدای کفش خانم ها معترض باشند که توصیه می شود روی پاشنه از لاستیک هایی استفاده شود که صدای کفش را بگیرد. اگر قرار است آقایان یک جفت کفش داشته باشند، کفش مشکی در الویت است که با هر کت و شلواری قابل ست کردن است؛ و برای دست دوم کفش قهوه ای که با کت شلوارهای قهوه ای، شیری، شکلاتی و رنگ هایی در این تناژ، مناسب است. البته در ایران به پارچه های دیپلماتیک یا آلکاپونی معروف است این نوع کت و شلوار را برای اولین بار پرسنل بورس آمریکا به علت تشابه خطوط به آمارهای بورس استفاده کردند.

حتما با کفش مشکی جوراب سفید نپوشید

جوراب شما باید همرنگ کفش یا شلوار شما باشد.
در خصوص نوع لباس، به خاطر داشته باشید که رسمی ترین نوع لباس کار در بسیاری شرکت ها، کت و شلوار برای آقایان است. رسمی ترین رنگ لباس در این بخش لباس های رنگ تیره و بین لباس های رنگ تیره سورمه ای رنگ مناسب ترین رنگ در دنیا محسوب می شود.

کت و شلوار

کت شلوار آقایان باید تک دکمه یا دو دکمه باشد. کت شما نباید بیش از دو دکمه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در حالت ایستاده دکمه بالایی کت باید بسته باشد که این مورد در ایران معمولا رعایت نمی شود و در حالت نشسته باید دکمه باز باشد. کت باید یقه انگلیسی باشد. از پوشیدن کت های یقه گرد خودداری کنید.

کت های یقه گرد با تمام دکمه خودداری کنید. کت شلوار باید تک چاک یا دو چاک باشد. پوشیدن کت های بدون چاک توصیه نمی شود. پوشیدن کت تک، اسپورت محسوب می شود بنابراین پوشیدن کت تک در جلسات رسمی توصیه نمی شود. لطفا لیبل روی آستین کت را جدا کنید. متاسفانه بسیاری از مردم تصور می کنند که لیبل روی پاستین کت نباید جدا شود.

لیبل روی آستین کت برای این نصب شده است که خریدار در فروشگاه های پوشاک از روی رگال متوجه شوند که متعلق به چه برندی است. بنابراین پوشیدن کت با لیبل روی آستین به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پیراهن زیر کت باید آستین بلند و ساده باشد. پوشیدن تی شرت یا پیراهن آستین کوتاه زیر کت ممنوع است.

استفاده از پیراهن های راه راه، چهارخانه یا طرح دار توصیه نمی شود. بهترین رنگ پیراهن زیر کت برای کت و شلوار سرمه ای، پیراهن سفید رنگ یا آبی روشن است.

بهترین حالت پوشش آن است که آستین پیراهن شما از زیر کت، یک سانت بیرون آمده باشد. در گذشته کمربند برای نگه داشتن شلوار استفاده می شد. ولی امروزه کمربند جزو الزمات، پوشش محسوب می شود. کمربند شما باید همرنگ کفش یا کیف شما باشد.

شلوار شما حتما باید پارچه ای ساده و بدون پلیسه باشد.
امروزه استفاده از ساعت چیزی بیش از نشان دهنده زمان است. بسیاری از مردم به این دلیل که دارای تلفن همراه هستند و تلفن همراه هستند و تلفن همراهشان ساعت دارد، از ساعت استفاده نمی کنند. ولی به خاطر داشته باشید که بستن ساعت ضروری است. ساعت رسمی باید بند فلزی و عقربه ای باشد. بستن ساعت های بند چرمی یا دیجیتال، اسپورت محسوب می شود. در ضمن ساعت باید دست چپ بسته شود.

استفاده از عطر وادکلن در مذاکرات رسمی ممنوع است. علت آن ایجاد حساسیت برای بسیاری از مردم است که این حساسیت می تواند تمام برنامه کاری شما برای عقد یک قرار داد بزرگ را زیر سوال ببرد. برای جلوگیری از تعریق بدن و بوی بد عرق، پوشیدن عرق گیر زیر پیراهن الزامی است. در ضمن شما می توانید از اسپری های بدن برای جلوگیری از عرق کردن و بوی بدن استفاده کنید. در ضمن در صورتی که در فصل های گرم سال احساس کردید بدن تان بو می دهد، توصیه می شود از عطر و ادکلن زیر لباس خود استفاده کنید.
استفاده از زیورآلات در کسب و کار ممنوع است. شما نهایتا می توانید از انگشتر حلقه در انگشت خود استفاده کنید. پوشیدن انگشتر در سایر انگشتان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

منبع: https://portal.hoonel.com

Avatarبدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مرور این وب سایت، با قوانین و مقررات ما موافقت می کنید.
موافقم